Bir karakterin ikonikleşmesinin, yer aldığı yapımın üzerinden yıllar geçse bile hala seyircinin hafızasında canlı kalabilmesinin nedeni nedir? Kimilerine göre bu durum, yazarların karaktere katabildiği derinlik ile doğru orantılı olarak ilişkilendirilir. Ancak canlandıran aktörün de bu konudaki payı çok önemli değil midir?..

İşte dönemine damga vurmuş yapımlar arasından, 1,6 milyon Ranker kullanıcısının oylarıyla tüm zamanların en iyi dizi karakterleri:

20- Barney Stinson

How I Met Your Mother dizisinin takım elbiseli playboyu Barney Stinson, takıntılı huylarının yanında kadınlara olan düşkünlüğü, dostlarıyla arasındaki sevgi bağı, hangi konudan olduğu fark etmeksizin özellikle beklenmedik anlarda ortaya çıkarttığı eşsiz espri yeteneğiyle izleyiciyi kahkahalara boğmayı başaran bir karakter. Elbette Neil Patrick Harris'in mükemmel oyunculuğu da onu en unutulmaz karakterlerden biri yapıyor.

19- Bugs Bunny

1930'ların sonunda Warner Bros. Cartoons'ta yaratılan karakter, onlarca yıldır animasyon dünyasının en sevilen simgelerinden bir tanesi. Kendine özgü gülümsemesi ve kurnazca planlarıyla her yaştan insana kendini izletmeyi başaran Bugs Bunny, listemizin on dokuzuncu sırasında yer alıyor.

18- Batman

Milyarder playboy Bruce Wayne'in, Gotham'ı korumak için büründüğü bu gizli kimlik, çizgi roman evreninden dizilere, filmlere konu olan büyük bir mirasa sahip. 1992 yılında başlayıp 1995 yılında sona eren Batman: The Animated Series'de, zekâsı ve dövüş sanatları konusundaki ustalığı ile ön plana çıkan yarasa kostümlü karakterimiz, bu listenin on sekizinci sırasında.

17- Daryl Dixon

Zombilerin istila ettiği kıyamet sonrası bir dünyada, arbaleti ve arkadaşlarına olan sarsılmaz sadakatiyle, kendine özgü yöntemleriyle bir şekilde hayatta kalmayı başaran Daryl Dixon hem The Walking Dead'in hem The Walking Dead: Daryl Dixon'ın hem de televizyon tarihinin şüphesiz en iyi karakterlerinden bir tanesi. 

16- Ron Swanson

Mockumentary tarzının en başarılı örneklerinden biri olan Parks & Recreation dizisinin en sevilen isimlerinden Ron Swanson, listemizde on altıncı sırada.

15- Sherlock Holmes

Dünyanın en ünlü dedektifi Sherlock Holmes'ün modern uyarlamasında, kendi şeytanlarıyla uğraşmaya çalışırken bir yandan da etrafındaki sorunlara çözüm üretmeye çalışan karakterimizin, ev arkadaşı Watson ile başlarından geçen maceralara odaklanıyoruz.

Seyircinin onu çok sevmesinin nedenleri arasında Benedict Cumberbatch'in mükemmel oyunculuğu elbette yer alıyor ancak Sherlock'un çevresindekilerle kurduğu karmaşık bağların ve onu hem sinir bozucu hem de sevimli kılan tuhaflıklarının da payı çok büyük.

14- Mr. Spock

USS Enterprise'ın yarı insan ve yarı Vulcan, akıllı, mantıklı, metanetli ve ekibin en güvenilir üyelerinden biri olan Mr. Spock, kaptanına ve mürettebatına olan bağlılığı ile de takdir edilen, tüm zamanların en iyi karakterleri arasında kendisini on dördüncü sıraya yerleştiren bir Star Trek: The Original Series karakteri.

13- Sheldon Cooper

Sosyal beceriler bakımından yetersiz dahi fizikçi Sheldon Cooper, çocuksu merakı, negatifliği, gereksiz açık sözlülüğü ve ilginç takıntılarıyla izleyiciyi kendisine hayran bırakan bir karakter. The Big Bang Theory karakterlerinin her biri çok özel ancak Jim Parsons'ın eşsiz oyunculuğu ile Sheldon Cooper, kendisine bu listenin on üçüncü sırasında yer buluyor.

12- Gregory House

Kronik ağrıları ve bağımlılığıyla mücadele eden Doktor Gregory House, zekâsı, alışılmadık tedavi metotları ve en çok da insan düşmanlığı konusunda "antagonist" olarak nitelendirilebilecek bir karakterken, alaycı ruh hali, olağanüstü tıbbi yetenekleri ve Hugh Laurie'nin oyunculuğu ile seyircinin onu çok sevmesini sağlıyor ve böylelikle kendisine on ikinci sırada yer buluyor.

11- Tom ve Jerry

1940'lı yıllarda yaratılan ve yıllardır birbirlerini alt etmenin yollarını arayan Tom ve Jerry, zekice yazılmış hikayeleri ve kaotik kovalamaca sahneleri ile bugün bile güldürmeyi başaran bir yapım. William Hanna ve Joseph Barbera tarafından yaratılmış olan karakterler ise bu listenin on birinci sırasında yer alıyorlar.

10- Scooby Doo

1969-1986 yılları arasında ABC kanalında yayınlanmış olan çizgi dizi Scooby Doo, doymak bilmeyen bir iştaha sahip olan sevimli köpek Scooby'nin, arkadaşları ile birlikte çözmesi zor ve özellikle gizemli davaların peşinde koşan bir köpeğin hikâyesini anlatıyor.

Animasyon karakterlerin bol bulunduğu bu listede Scooby'nin yeri ise onuncu sıra. 

9- Chandler Bing

Sitcom tarihinin en sevilen dizilerinden biri olan Friends'in, en sarkastik, şakacı ve doğal karakteri olan Chandler Muriel Bing dokuzuncu sırada.

Beklenmedik anlarda ortaya çıkan kendine özgü ve alaycı espri anlayışıyla 90'lı yılların sembollerinden biri haline gelen karakter, geçtiğimiz günlerde yaşamını yitiren Matthew Perry'nin eşsiz performansıyla da televizyon tarihinde kendisine çok güzel bir yer ayırmış oluyor. 🥀

8- Joey Tribbiani

Friends dizisinin bir başka ikonik ismi Joey Tribbiani ise, kadınlar ve yemeklere olan tutkusu ile ön plana çıkan, çocuksu ruhu ve arkadaşlarına bağlılığıyla izleyicileri büyüleyen, saflık, masumiyet ve kafa karışıklığının tam olarak bir bedene bürünmüş hali.

Matt LeBlanc'ın unutulmaz performansıyla Joey Tribbiani karakteri kendisine sekizinci sırada yer buluyor.

7- Dwight Schrute

Dövüş sanatlarına olan ilgisi, işine aşırı bağlılığı, ailesinin tarihi geçmişine verdiği önemi, pancar takıntısı ve son derece karmaşık olan ilişkileriyle Dwight Schrute, açık ara The Office dizisinin en özel isimlerinden bir tanesi.

6- Saul Goodman

Televizyon dünyasına ilk adımını Breaking Bad dizisiyle atan Saul Goodman, etik sınırlara önem vermeyen bir avukat olarak tanıtılan, sorun çözücü kişiliğiyle kendini ön plana çıkaran, çekiciliği ve çevik zekasıyla izleyiciyi etkisi altına almış bir isim.

Better Call Saul dizisi ile önceki hikayelerine de eşlik ettiğimiz Saul Goodman, Bob Odenkirk'ün inanılmaz katkılarıyla kendisine bu listede altıncı sırada yer buluyor.

5- Tyrion Lannister

George R. R. Martin'in orta çağdan ilham alan entrikalarla dolu Game of Thrones dünyasında, fiziksel dezavantajına ve zalim ailesine rağmen düşmanlarını alt etmek ve güç basamaklarını tırmanmak için zekasına güvenen Tyrion Lannister, beşinci sırada yerini alıyor.

4- Jesse Pinkman

Uyuşturucu baronu haline gelen bir lise kimya öğretmeninin, henüz toy ve pervasız suç ortağı olarak sunulan bu genç adamın, şiddet ve ticaretle yoğurulmuş olan Breaking Bad hikâyesinde, küçük çaplı bir satıcıdan büyük bir iş ortağına dönüşümünü izliyoruz.

Jesse Pinkman, Aaron Paul'un gerçekçi performansıyla, bu listenin dördüncü sırasında yer alıyor.

3- Tony Soprano

New Jerseyli bir suç ailesinin patronu olan Tony Soprano, sevgi dolu bir aile babası ve acımasız bir gangster olarak, iki ayrı uçtaki bu özellikleri çok başarılı bir biçimde dengeleyen bir karakter olmakla birlikte, mafya dramını sansasyonel olaylardan alıp çok daha duygu yüklü bir noktaya taşıyor.

James Gandolfini'nin muazzam performansını da unutmamak gerekir. 🥀

2- Michael Scott

Dunder Mifflin kâğıt şirketinin Scranton bölge müdürü olan Michael Scott, beceriksiz dış görünüşünün altında sevilmeye ve saygı duyulmaya yönelik bir arzu barındıran, cehaletini iyi niyetiyle harmanladığı zaman da dünyanın en tatlı insanı olan ilginç bir karakter.

Efsane aktör Steve Carell'in kimi zaman doğaçlama performans sergilediği bu mükemmel patron karakteri, listemizin ikinci sırasında yer alıyor.

1- Walter White

Kimya öğretmenliğinden uyuşturucu baronluğuna uzanan bir kariyer... Kanser hastası olduğunu öğrendikten sonra, geride kalacak ailesine güzel bir birikim bırakabilmek için alengirli işlere bulaşmak zorunda kalan Walter White, Bryan Cranston'ın efsane performansıyla çok başka bir boyuta ulaşıyor ve tüm zamanların en sevilen karakterleri arasında zirvede yerini alıyor.

Kaynak: Ranker


Yaren’in Köşesi
muggle’lar mı? onlar hiçbir şey görmezler ama çatal batırırsan hissederler. merhaba, ben Yaren. çocukluğumdan beri tutkunu olduğum fantastik dünyalara, filmlere, kitaplara, dizilere ve çizgi romanlara dair videolar yapıyorum. ben bu videoları yaparken çok eğleniyorum, eğer siz de bana eşlik etmek…
Paylaş